Δημοτικό Σχολείο Σφακιωτών Λευκάδας

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Ύστερα από ομόφωνη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου, την συναίνεση των κηδεμόνων και την απαιτούμενη συμμετοχή μαθητών, πραγματοποιήθηκε η παρακολούθηση θεατρικής παράστασης, την Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2016, στο Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Αγρινίου.

Το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Αγρινίου, πιστό στον παιδαγωγικό του ρόλο και την επιμορφωτική του πολιτιστική πορεία από την ίδρυσή του έως σήμερα, αποφάσισε για φέτος να ανεβάσει στην Παιδική – Νεανική Σκηνή του, την παράσταση: “Δον Κιχώτης”. Ο “Δον Κιχώτης” είναι το έργο ενός από τους σπουδαιότερους πεζογράφους όλων των εποχών, του Ισπανού συγγραφέα Μιγκέλ Ντε Θερβάντες Σααβέδρα, που κυκλοφόρησε το 1605 και μεταφράστηκε σχεδόν σε όλες τις γλώσσες του κόσμου. Τη σκηνοθεσία – διασκευή υπογράφει η καταξιωμένη ηθοποιός – σκηνοθέτιδα, Αγρινιώτισσα, Κάτια Ζαρκάδα.

Λίγα λόγια για το έργο:

Απ’ όλα τα πράγματα στη ζωή του, ο Δον Κιχώτης πιο πολύ αγαπούσε τα βιβλία. Τ’ άνοιγε και διάβαζε για ιππότες γενναίους, για δράκους και γίγαντες, για νάνους μοχθηρούς, για πρίγκηπες λεοντόκαρδους, για κυράδες όμορφες σαν τα κρύα τα νερά, για μάγισσες και για πύργους. Όλες οι περιπέτειες του κόσμου ήταν γραμμένες μέσα στα βιβλία του…. Όλες!. Ώσπου αποφασίζει να μεταμορφωθεί σε ιππότη, Βάζει σκοπό της ζωής του να υπερασπιστεί τους αδύναμους και πάνω στο άλογό του, τον Ροσινάντη, μάχεται με αυταπάρνηση. Μόνη συντροφιά του, ο πιστός ιπποκόμος του Σάντσο Πάντσα, με τον οποίον μπλέκεται σε απίστευτες κωμικοτραγικές περιπέτειες.