Δημοτικό Σχολείο Σφακιωτών Λευκάδας

Εγγραφές μαθητών Α’ τάξης για το σχολικό έτος 2024-2025

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2024-2025 οι εγγραφές των μαθητών/μαθητριών Α’ τάξης Δημοτικού Σχολείου θα πραγματοποιηθούν από την

1η Μαρτίου έως και 20η Μαρτίου 2024

Στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου εγγράφονται οι μαθητές, οι οποίοι στις 31 Δεκεμβρίου του  έτους εγγραφής συμπληρώνουν ηλικία έξι (6) ετών (έτος γέννησης 2018).

Για την εγγραφή στην Α’ τάξη απαιτούνται:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. (Για την εγγραφή των μαθητών στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά θα αναζητείται από τις Σχολικές Μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α)
  2. Το βιβλιάριο εμβολίων του παιδιού ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). (παρέχεται από το σχολείο και επιστρέφεται συμπληρωμένο από γιατρό)
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει σαφώς η διεύθυνση κατοικίας.
  5. Βεβαίωση φοίτησης από το νηπιαγωγείο. (Στέλνεται από το νηπιαγωγείο.)

Για την εγγραφή και φοίτηση των μαθητών /τριών στο ολοήμερο πρόγραμμα δεν απαιτείται η προσκόμιση δικαιολογητικών, αφού όλες οι αιτήσεις γίνονται δεκτές ανεξαιρέτως.